23 Ekim 2011 Pazar

Biz ne zaman insanlıktan çıktık?

Biz ne zaman bu derece insanlıktan çıktık, aklım almıyor. Bugün büyük bir deprem yaşandı Van'da. Üzerinden 4 saat geçmiş olmasına rağmen merkez üssü Erciş'ten halen net bir haber alınamıyor. Tahmini ölü sayısı 1000 civarı. Hangi yürek dayanabilir ki bu acıya? Hemen yardım etmemiz gerekirken sosyal medyada insanlıktan çıkmış bir güruhu hayretle seyrediyoruz.

Sen ne zaman seni insan yapan insanlığını kaybettin de depremi "Takdir-i ilahi" diye nitelendirmeye başladın? Sen ne zaman bir felaketin ardından "Oh olsun!" diyebilecek kadar canileştin? Ama doğru ya sen her zaman köşende bekliyordun sessizce. Faşizan damarın iştahla kabarıyordu. Sen bizim aramızdasın, sayın da çok fazla. Bak aynı zamanda her yerdesin. Yeni aldım haberini, Taksim'de esmer gördüğün kişiyi Kürt bu, bölücü bu! diye mimleyip linç etmeye kalkıyorsun. Kelimeler seni anlatmaya utanıyor biliyor musun? Senden bahsederken cümleler tiksiniyor senden. Ama ne olursa olsun tümüyle ölmemiştir belki içindeki o insan denen mahlukat. Kazanırız belki seni. Seni, "Kısasa kısas!" diyen Hammurabi görse alnından öperdi aslında. Ama unutma şunu, sen ne kadar çok olursan ol, vicdanı olan, kısaca insan olan insanların sayısı nice. Sen köşende ulumaya devam et, sevinmeye devam et birgün belki sen de insanlıktan alamadığın nasibini alırsın.

Şu anda karanlık çöktü Van'da. Her zamankinden daha karanlık bir karanlık. Bir yardım eli uzatabilen herkes uzatsın yardım elini. Depremzedeler için Kızılay'a bağış için 2868'e boş mesaj ile 5 TL katkıda bulunabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder