12 Kasım 2011 Cumartesi

Üç Nokta

Üç parça halinde anlatılır hayatımız: İnsan doğar, büyür ve ölür. Üç ayrı nokta ile biten üç ayrı cümle ya da üç cümleden oluşan koca bir roman misali. 

Birinci cümle umudu, mutluluğu, hayalleri, güzelliği anlatır. Doğmaktır insanların en sevdiği cümle, yeni bir başlangıcı temsil eder çünkü. Karanlık bir geceden sonra yeryüzünü aydınlatan güneşi tasvir eder bu cümle.

Üçüncü cümle çoğu kez hüzün, hayal kırıklığı, kabullenememeyi, göz yaşını anlatır. Yitip gitmektir yani ölmektir insanların köşe bucak kaçtıkları cümle. Sonu temsil eder çünkü. Zayıf ışıklarla yeryüzünü aydınlatan güneşin batmasından sonra çöken zifiri karanlığı tasvir eder bu cümle.

Uçsuz bucaksızdır ikinci cümle. En sevdiğim cümledir, ne olduğu belirsizdir çünkü. Doğum ile ölüm arasında defalarca değişen, kah ağlayan, kah gülen cümle... Bu cümlenin benim en sevdiğim cümle olmasının sebebi üç ayrı noktayı bir araya getiren ve üç noktaya gebe olan sevdaları, aşkları, hayalleri, umutları, hüzünleri ve nicesini anlatan cümle olmasıdır. İkinci cümleyi yazmaya devam ediyorum ve galiba üç nokta ile bitecek bir cümle yazıyorum, çoğu kez dile getiremediklerimin saklı olduğu o üç noktayla biten bir cümle.

Kısacası hayat dediğin...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder