13 Aralık 2011 Salı

Anılar: Mutlu Aşk var mıdır?

Ey romantik insanlar, platonik aşıklar, karşılıklı sevip kavuşamayanlar, melankolinin dibine vurup aşktan dolayı acı çekenler bu yazım sizedir. Başlığa verilecek cevap çat diye evet ya da hayır demek kadar klişe ve de basit bir cevap olmayacak, fakat yazının sonunda kendimce bir yerlere varacağım galiba.

İnsanlar erişemediklerine, kavuşamadıklarına özlem duyarlar. Özlem öyle bir duygudur ki, düşünceye, kalbe, karaktere hükmeder. Mantık kuralları yenik düşer onun karşısında. Özlem düşünceye öyle bir hükmeder ki, düşünceyle şekillenen hayal dünyası gerçek dünyanın önüne geçer. İnsan kavuşamadığı zaman bir çığ gibi büyüyen özlem ile hayal dünyasında şekillendirir kavuşamadığı insanı. Onunla yaşamak istediklerini, yüzüne ufacık bir gülümseme yerleştirecek ufak anları gerçekmiş gibi hayal eder ve hayal dünyası geniş olan insan kavuşamadığı kişiyi hayal dünyasında öyle bir karaktere büründürür ki, düşüncelerindeki insana aşık olur. İşte kavuşamamaktır aşk bir yerde. Fakat mutluluk kelimesi hayal dünyasında şekillenen aşkın yakınından bile geçmez. Son hep aynıdır. Sonun aynı olduğunu bile bile her seferinde hayal dünyasına saplanıp kalır insanlar. "Her şey yalan olsa bile, en güzel aşk zor olandır." şarkı sözüne o derece inanır ki bu insanlar bir türlü kurtulamazlar o mutsuz aşktan.

Bilinmesi gereken hayatın devam ettiği gerçeğidir. Hayal dünyası saplantıların, acının dünyası değildir. Bırakın o dünyayı hep mutluluk getirsin size. Tek başınıza sonu belli olan ve imkansız olan aşkları kafanızda büyüteceğinize o hayalleri beraber şekillendirip gerçeğe çevireceğiniz insanlara tesadüf etmeyi bekleyin ve rastladığınız zaman öyle bir insana ona sakın ha hemen aşık olmayın, tutulmayın ona. Sadece sıkıca tutun onu ve bırakmayın bir daha. Beraber öğrenin hayal kurmayı, beraber öğrenin yaşamayı, beraber öğrenin gülümsemeyi ve en önemlisi beraber öğrenin mutlu aşkı yaratmayı.

Nihayetinde bu Messe'nin düşüncelerini açığa çıkartan bir yazı. Az önce Kardeş Türküler'in son albümünden "Herkes kendi gördüğüne doğru der" adlı parçayı dinliyordum.Şarkının sözleri çok manidar:

İki insan bir noktaya bakar dururlar,
Herkes kendi gördüğüne doğrudur der ya.
Benim için benim hayalim doğru be insan,
Senin için senin hayalin doğrudur ey can,
Senin için senin hayalin doğrudur ey can...

İnsana yön göstermek çok zor be ey can,
Ruhun alabildiğini aklın anlamaz.
Senin yüreğinde yatan en doğrusu can,
Senin ruhunda yatan en doğrusu can.

Bu bir masal bir hikaye değil be ey can,
Doğada var bu gerçekler anla be ey can.
Doğa sana tüm gerçeği söylüyor ey can,
Doğayı anlamazsan çok zor be ey can,
Doğayı anlamazsan çok zor be ey can...

Senin doğan senin ruhun, saygı göstersen,
Sevgini hiçbir zaman eksik etmesen,
Aklın gücü ruhuna yetmez be ey can,
Aklın gücü doğana yetmez be insan.

 Sonuçta mutlu aşkın olup olmadığı da size göre süt Messe'ye göre çikolata...

1 yorum: