17 Aralık 2011 Cumartesi

Anılar: Yeryüzünün Parıldayan Yıldızları

Hasretim, kafamı hafifçe yukarı kaldırdığımda gözlerimi kamaştıran parıldayan yıldızları yakından görmeye.  Hasretim, gözlerimi onlardan ayırmadan avuçlarımı kaldırıp, onlar avuçlarımın arasındaymış gibi bir sıcaklık hissetmeye, o sıcaklığın etkisiyle yüzüme yerleşen kocaman gülümsemeye, gülümserken içinde bulunduğum huzurlu, her türlü sıkıntıdan uzak ruh haline. Hasretim yani sessiz gecelerde, karanlığı delip geçen, beni alıp uzak diyarlara götüren gökyüzünün parıldayan yıldızlarına.

Gökyüzünün yıldızları, geceleri herkes uykuya daldığında kalbe huzur verir. Karanlık düşünceyi, umutsuzluğu, korkuları uzaklaştırır. Gece bittiğinde ise korunmasızdır insan. Ruhun derinliklerini aydınlatan, kalbe sevgiyi, güven duygusunu, mutluluğu yerleştiren,  yeryüzünün parıldayan yıldızlarıdır. Onlar, kimi zaman içten gülümsemeleriyle, kimi zaman öğütleriyle, çoğu zaman da sadece varlıklarını hissederek aydınlatır karanlık dünyanızı. Kafanız yukarıda, avucunuzun içinde bir sıcaklık, yüzünüzde kocaman bir gülümseme eksik olmaz onların yanında.

Gökyüzünün parıldayan yıldızları sayısızdır. Çoğu kez o sayısız yıldızın arasından kayan yıldız için hüzün kaplar yürekleri. Fakat bu hüzün kısa sürelidir. Hemen parlamaya devam eden sayısız yıldıza yönelir gözler. Kısa süreli bir yasın ardından, içinde bulunulan rüya devam eder. Yeryüzünün parıldayan yıldızlarına rastlamak kolay değildir öyle. Tesadüf ederseniz şayet sönmesine asla izin vermeyin. O parladıkça takip edin ışığını. Kafanızı kaldırıp gökyüzüne bakar gibi, ayırmayın kamaşan gözlerinizi O’ndan. Sıcaklığıyla yüzünüze yayılan gülümsemeyle bakmaya devam edin O’na. Unutmayın ki, O kayıp giderse ışığına rastlamak çok zordur bir daha. O’nun için kalbe yerleşen hüzün kısa süreli olmaz. O kayıp giderse umutsuzca sadece geceleri kafanızı hafifçe kaldırırsınız, gökyüzünün parıldayan yıldızlarını seyredalarsınız. Bundan sonra o sayısız yıldızlardan birisi kayıp gittiğinde, hemen parlamaya devam eden sayısız yıldıza yönelemez gözler. Kapanır o gözler sadece, yeryüzünün parıldayan yıldızının hayalini seyredalar hüzünle.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder