29 Mart 2012 Perşembe

'AMA' Nesli

Nerede okuduğumu hatırlamadığım bir cümle ile başlayayım yazıma: "Bir cümlede ama varsa bir önceki yargının hiçbir hükmü yoktur." gibi bir cümleydi galiba. Bu cümle hemen bulunacak birkaç örnek ile "aaaa bak genelleme yapılmış, kendisiyle çelişiyor, ben buldum! ben buldum!" denilerek pek sevilmeyen cümle olsa da geçmişten günümüze var olan ve zihniyeti bir türlü değişemeyen bir nesli bize tanıtan bir cümle. Evet, hemen hemen hepimiz tanıyoruz o neslin güzide üyelerini, ki bu yazıyı okuyanların büyük bir kısmı da o neslin güzide üyeleri olur. 

'AMA' nesli yapılan haksızlıkları, faşizmi, gericiliği anladığını zanneden ve bunlara karşı olduğunu düşünen ve ısrarla zulmedeni haklı çıkarmaya çalışan çok güzide bir nesil. Kafa yapısı olarak bu insanlara baktığınızda çoğu okumuş, sözüm ona sosyal demokrat geçinen, efendime söyleyeyim haftada iki kitap okuyan ve güncel olayların takipçisi olan (gariplerim ana akım medyanın nasıl bir illet olduğunu çözememişlerdir aynı zamanda) aydın birer bireydirler. Şimdi gelin hep beraber yakın tarihimizden örneklerle bu nesilin kimler olduğunu tanıyalım (en fazla 3-4 ay geriye gideceğim, yeter de artar bile).

Bir katliam, katledilen 30'un üstünde can, çoğu çocuk. Unuttunuz mu Roboski'de bombalanan gencecik insanları? O olaydan sonra, "AMA onlar da kaçakçıydı ki..." diye başlayan cümleler kuranları da hatırladınız bence. Hatta bazılarınız "Aaa ben de öyle demiştim!" dediniz. Sonra bir hafta öncesine Newroz'a gidelim. Kürt halkını sonuna kadar ezme, ötekileştirmeyi benimsemiş bir İçişleri Bakanlığı oyunuyla neler olduğunu (sadece tek taraflı, yine ana akım medya sağolsun) izlediniz. Bir sivil ve bir polis hayatını kaybetti olaylar da. Siz sadece polise üzüldünüz. "Ee ama o BDP yöneticisi, polise karşı gelmeseydi, hem kesin teröristtir o. Bu BDPliler çok reröre!" dediniz. Vicdanı olan insan yitip giden bir can için "AMA" demez, ama o neslin bireyleri der. 

Dün ve bugün Ankara'da KESK saçma sapan bir eğitim sistemini, 4+4+4, anayasal bir hakkı olarak protesto etmek için toplandı. Gördük ki 4+4+4 cop yapar, gaz yapar. İleri demokrasi(!)nin neferleri İNŞ'nin polisleri iş başındaydı yine. Devlet kendi memurunu, öğretmenini tekme tokat dövdü, orantısız güç kullandı. Bunun için bile "Ee AMA polis ne yapsın ki?" diyebilen bir nesilsiniz vesselam. Bir de akşam üzeri tutuklu öğrenciler için ODTÜ'de Başkaldırıyoruz eylemi vardı. İmamın ordusu orada da iş başındaydı. Nasıl bir gaz stokları varsa kullan kullan bitmiyor. Selam olsun ODTÜ'lü kardeşlerimize.

Hey sen AMA neslinin güzide üyesi, "AMA"nı da al git! 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder