13 Mayıs 2012 Pazar

Anneler CANdır.

Bu, siz daha var olmadan size aşık olan kadınların hikayesidir. Aşkı tarif edebilecek tek kelimenin hikayesidir. Bu, annelerin hikayesidir.

Anneler, ilk aşktır. Hayata gözlerinizi ilk açtığınızda, sizi ilk kucaklayan, sizi kucakladığı anda minik kalbinizin tüm kısımlarını dolduran, ilk görüşte aşık olunan cananlardır. Bıkmadan, usanmadan severler. Siz üşümeyin, üzülmeyin, hep gülümseyin diye vardırlar. Yıllar yılları kovalar, büyür insan. Büyüdükçe, yeni aşklara yelken açmaya başlar çocuklar. İlk aşklarının, ne olursa olsun onları bekleyeceğini bile bile. Aldatır çocuklar, başka canana ilk aşkım derler. Bilmez çocuklar, ömrün sonuna dek sürecek tek aşkın annenin çocuğa olan aşkı olduğunu.

Anneler dosttur. Erkekler ağlamaz derler ya, hıçkıra hıçkıra dizlerinde ağlanabilen tek kadındır anne. Kundakta bir bebek de olsanız, 24'nüzde bir genç de olsanız, büyüyüp çoluk çocuğa bile karışsanız o her zaman, sıkı giyinmenizi, sağlıklı beslenmenizi, hayata umutla tutunmanızı tembihler. Çünkü, siz bir ömür boyu o ilk kucakladığı bebeğisinizdir annelerin.

Çocuklar birer dünyadır. Anneler ise bıkmadan usanmadan, 365 gün 6 saat çocuklarının etrafında dönen birer güneştir. Böyle bir evren oluşturur anneler. Annelerin güneşi yürektedir her zaman. En umutsuz anlarınızda, en karanlık gecelerinizde gözünüzü kapatıp yüreğinizde parıldayan güneşi görürsünüz. Bugün anneler günü. Uzaktaysanız, elinden tutup öpemiyorsanız annenizi, üzülmeyin. Sadece kapatın gözlerinizi, elinizi yüreğinizin üstüne koyun. Onların sıcacık gülümsemesini görün, içiniz sevgiyle dolsun. Ve haykırın ilk aşkınıza, Seni Seviyorum diye.

Bütün annelerin, bütün güneşlerin anneler günü kutlu olsun. Anneler, candır, canandır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder