19 Haziran 2012 Salı

Gökyüzünde bilge bir balık

Uçsuz bucaksız sularda yaşayan, macerayı seven, bilge, güzel mi güzel, yılların birikimiyle donatılmış, dillere destan bir balık varmış. Bu balıkla ilgili bütün nehirlerde, göllerde, denizlerde, okyanuslarda kısaca yeryüzüne hayat veren bütün sularda hikayeler anlatılırmış.  Gel zaman git zaman hikayeler efsaneleşmiş. Her gittiği yerde prensesler gibi karşılanırmış bu balık. Herkes onun hikayelerini dinlemek için sıraya girermiş. Bilgisini, gördüklerini sulardan sulara taşımış. Lakin her bilgenin, güzelin olduğu gibi onun da dışarıdan bakınca görünmeyen bir yarası varmış. Rivayetlere göre ne zaman deniz yıldızlarına rastlasa, geceleri onlarla birlikte suların ötesini sessiz sedasız izlermiş. Merak edip de soranlar asla yanıt alamazlarmış. Deniz yıldızları bile tam olarak neden geceleri susup sadece suların ötesindeki gökyüzünü seyrettiğini bilmezlermiş. Gece olup da deniz yıldızları sığ sulara yanaştıklarında onlara takılır, onlara gökyüzündeki yıldızların hikayelerini anlatırmış. Hikayeleri anlatırken bir yıldıza takılırmış gözleri. O yıldıza baktığında hikayeler yarım kalır, sessizliğin sesi hakim olurmuş sularda. O yıldıza bakarken gözleri kamaşır, en sonunda da suyun içerisinde olduğundan gözyaşları kimse fark etmeden dökülürmüş denize. 

Yıllar sonra sevdiğini kaybeden bir deniz yıldızı bilge balıkla karşılaşmış. Yine anlatmaya başlamış gökyüzündeki yıldızların hikayesini, o anlattıkça bilge balığın gözleri deniz yıldızına kaymış. Kimseler fark edemiyormuş yıldızın ağladığını. Bilge balık hemen fark etmiş tabii. Gözünün takıldığı yıldıza geldiğinde susmuş yine, eşlik etmiş deniz yıldızına ve beraber söylemişler yitip giden sevdalarına: 

Ben engin sularda yüzerim,
Sen engin gökyüzünde gezersin,
Oradasın en parlak yıldızımsın bilirim,
Gözyaşlarımda gizlice akan sensin.  

Böylece başlamış bilge balıkla deniz yıldızının kadim arkadaşlığı. Günler günleri, aylar ayları kovalamış ve iki yaralı dost bir karara varmışlar. Kimsenin yapamadığını yapıp sulardan yükselip gökyüzündeki sevdalarına uçmaya karar vermişler. Yıldızların en parlak, denizin en hırçın olduğu geceyi seçmişler. El ele atılmışlar gökyüzüne. 

Şimdilerde geceleri deniz yıldızlarıyla gökyüzündeki yıldızlara bakanlar görürler bilge balıkla deniz yıldızını. En parlak yıldızın yanında sevdaları ebediyete dek sürecek, hikayeleri destanlaşacak…

P.S: Bu yazı hayatımda tanıdığım en mikemmel balık arkadaşım, gerçi burçları hiç sevmem ben misal Aslan görünümlü Başağım zannımca, Beisa ile olan muhabbetimiz esnasında yazılmıştır. 

O değil de: Yazıda kullandığım görselde kedi yerine deniz yıldızı olacaktı lan! Neyse hiç yoktan iyidir. =)

3 yorum:

 1. yey ! :) deniz yıldızlarını da pek severim. hatta bi arkadaşım, kalbimin bi deniz yıldızı olduğunu söylemişti yaklaşık 10 sene önce. tabi sen bunu önceden bilmiyordun di mi? :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. artık biliyorum! =D ben yatıyorum, dur yıldızlara bakayım madem önce, skype konuşmalarını daha sık yapalım beisa daha çok yazı yazayım =D

   Sil
  2. valla bana uyar, bi de sen çıkıp çıkıp facebook'a girmicem, skype da açık kalmış zaten, yanlışlıkla oldu falan demezsen iyi olur ! hıh ! :p

   Sil