22 Temmuz 2014 Salı

Cumhurbaskanlıgı Secimi - Sosyal Medya Analizi

Cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaşmışken, seçimleri sosyal medyada en çok konuşulan mecrası olan Twitter'dan 14-20 Temmuz haftasından seçimlerle ilgili veri toplayıp analiz edeyim dedim. İlk etapta destekleyeceğim aday olan Selahattin Demirtaş ile ilgili veri toplayıp analiz yapacakken, karşılaştırmalı olması açısından diğer adayları da dahil ettim. Birazcık teknik bilgi olarak Twitter'dan verileri Twitter'ın kendi API'si olan Streaming API ile topladım. Burada sunacağım grafiklerde, analizlerde kesinlikle kullanıcılara ya da ne yazdıklarına dair bilgi olmayacaktır. Biraz rakamsal bilgi verdikten sonra analizlere geçebiliriz. 14 Temmuz - 20 Temmuz arası toplam 1019123 tweet toplanmıştır. Tweetler "Selahattin Demirtaş", "Recep Tayyip Erdoğan", "Ekmeleddin İhsanoğlu" ve sosyal medyada adayları belirten farklı yazımlar göz önünde bulundurularak toplanmıştır. Ayrıca adaylar haricinde partilerle ilgili analiz yapabilmek için HDP, AKP, CHP ve MHP ile ilgili atılan tweetler de toplanmıştır. Burada eklemem gereken nokta Twitter Streaming API'nin limitlerinden dolayı atılan bütün tweetlere erişmek mümkün değildir. Yine de analiz yapabilmek adına bir milyondan fazla tweet yeterli bir miktardır. 

İlk etapta sadece istatistiksel bazı analizler yapıp paylaşmak istedim. Herhangi bir makinalı öğrenme, bilgi çıkarımı, duygu analizi yöntemleri bu veriye uygulanmamıştır.

Öncelikle adayların 14-20 Temmuz haftasında konuşulma oranlarına bakalım:

Yukarıdaki grafik zamana bağlı adayların Twitter'da konuşulma miktarı. Burada saatlik dilimlerle bir haftayı 168 parçaya bölüp ona göre bu grafiği oluşturdum. RTE'nin diğer iki adaya göre çok daha fazla konuşulması şaşırtıcı bir sonuç değil elbette. Yazının başında bahsettiğim gibi adaylar hakkında olumlu ya da olumsuz konuşulduğu bilgisi ile ilgili herhangi bir bilgi çıkartılmadı veriden. Adaylara daha detaylı bakabilmek için her adayın grafiğini ayrı ayrı analiz edelim:

Selahattin Demirtaş'ın konuşulma miktarı grafiğinde göze çarpan 15 Temmuz öğlen saatleri. 15 Temmuz öğlen saatlerinde bildiğimiz gibi Selahattin Demirtaş Yeni Yaşam Çağrısı adı altında sunuşunu yapmıştı. Konuşmasının ne kadar etkili olduğunu görebiliyoruz bu grafikten. Bir de 15 Temmuz kadar belirgin olmazsa da 18 Temmuz öğleden sonra göze çarpan bir artış gözlemleniyor. O tarihe baktığımız zaman CNN Türk'ün Cumhurbaşkanlığı anketinde sürpriz bir şekilde Selahattin Demirtaş'ın %50'nin üzerinde oy ile ankette birinci sırada yer almasını bu artış ile ilişkilendirebiliriz. (Cumhurbaşkanlığı anketi için: http://www.cnnturk.com/cumhurbaskanligi)

Üç adayı birlikte verdiğim grafikte, RTE ile ilgili 18 Temmuz Cuma günü büyük oranda artış gözlemleniyor. Bunun sebebine baktığımızda RTE'nin İsrail'e Filistin ile ilgili sözde ayarını gözlemliyoruz. Ekmeleddin İhsanoğlu ile ilgili bir olay ile ilgili dikkate değer bir artış gözlemlenmiyor.

Konuşulma oranları yüzdesel olarak da vereyim dedim:

Yukarıdaki yüzdelerin adayların konuşulma oranları olduğunu belirtelim. Buradan sosyal medyanın etkisine atıfta bulunarak özellikle Selahattin Demirtaş'ı destekleyen adaylara sosyal medyada daha çok gündemleştirme çalışmaları yapmalarını önereyim. 

Tamamen istatistiksel verilere bakarak ilk verdiğim grafikle ilgili ekstra bir analiz yaptım. Grafiğe bakıldığında göze çarpsa da detaylı analizini yapayım dedim. Erdoğan ile İhsanoğlu'nun grafikleri benzerlik gösteriyor büyük oranda. Bunun için istatistiksel olarak 3 adayın konuşulma miktarlarının zamana bağlı olan korelasyonlarını çıkarttım. Grafiksel olarak:

Yukarıdaki görsel 3 adayın konuşulma rakamlarının korelasyon matrisini gösteriyor. Yeşil doğrunun eğimi korelasyon miktarını göstermekte. Daha anlaşılır olabilmesi için, direkt korelasyon değerlerini de vereyim:
  • RTE - Ekmeleddin: %41
  • RTE - Demirtaş: %15
  • Demirtaş - Ekmeleddin: %28
Elbette rakamsal olarak korelasyon değerleri bunlar. Ee boşuna Erdoğan ile Ekmel bey benzer adaylar demiyoruz değil mi? (İstatistik yalan söylemez) Şuraya ekleyeyim de sonradan ömö nö ölökösö vör demesin bağzı hassas arkadaşlar. Erdoğan ile Ekmeleddin korelasyonun en yüksek olması RTE'nin çok ya da az konuşulduğu zaman Ekmeleddin'in de benzer oranlarda çok ya da az konuşulduğunu gösteriyor.

Öyle can sıkıntısından böyle bir haftalık analiz yapayım dedim. Ekleyelim, oylarımız halkların adayı Selahattin Demirtaş'a. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder